CBCT, 3D-Tomografia wiązki stożkowej, Tomografia wolumetryczna, to powszechnie używane nazwy Tomografii przeznaczonej dla stomatologii, chirurgii szczękowej, ortodoncji, laryngologii. To badanie obrazowe, to obecnie jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod diagnozowania pacjenta, znajdująca swe zastosowanie w każdej dziedzinie z zakresu stomatologii, chirurgii i larygologii. W tradycyjnej tomografii komputerowej wykorzystuje się szczelinową wiązkę promieniowania, która wycina z obiektu badanego plaster po plastrze, okrążając wielokrotnie głowę pacjenta tak, by zobrazować jej całość. Innowacyjność CBCT polega na zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, która naświetla badaną objętość pacjenta w czasie pojedynczego (a nie wielokrotnego!) obrotu wokół jego głowy. To powoduje znaczne skrócenie czasu badania i redukcję dawki promieniowania, tak istotnej dla pacjenta, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazów najwyższej jakości.
Jak wygląda tomograf i badanie CBCT?
Zastosowana technologia umożliwiła skonstruowanie aparatów CBCT o niewielkich rozmiarach, pozwalając na wykonanie badania w pozycji stojącej. Część ruchoma aparatu obraca się wokół głowy o 360 stopni wykonując serię projekcji. Typowy skan trwa zaledwie od kilku do kilkunastu sekund, dzięki czemu następuje znaczna redukcja dawki promieniowania. Powstaje wtedy od 300 do 600 obrazów! Detektory rejestrują je z różnych stron dając w rezultacie trójwymiarowy obraz, który może być przetwarzany na nieskończoną ilość sposobów, dając niesamowite możliwości diagnostyczne. Obróbka danych pochodzących z CBCT dostarcza lekarzowi więcej informacji ponieważ tworzy obraz trójwymiarowy.
Jaki jest cel i zastosowanie badania CBCT?
Przede wszystkim jest to metoda umożliwiająca dokładne diagnozowanie, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie zaplanować zabiegi i leczenie, oraz dokładnie ocenić potencjalne ryzyko. CBCT jest przydatne między innymi w:
- chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej
- ortodoncji
- endodoncji
- periodontologii
- implantologii
- chorobach stawów skroniowo-żuchwowych
- laryngologii.
Dokładność, mnogość zastosować, a do tego dawka promieniowania jest ok. 10 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK. Diagnostyka trójwymiarowa CBCT to niezastąpione narzędzie diagnostyczne.