Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Szeroka gama produktów do wybielania dostosowana jest do każdej kieszeni i ram czasowych tak aby usatysfakcjonować każdego pacjenta.
Rozwiązań aby wybielić zęby jest kilka. Gabinet DentaLine oferuje trzy metody wybielania zębów:
- Wybielanie nakładkowe (nazywane również domowym)
- Wybielanie lampą Beyond Pollus w gabinecie
- Wybielanie martwych zębów.
Wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Każdy pacjent, który zdecyduje się na zabieg wybielania zębów zobaczy od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga konserwacji lub "odświeżenia" dla utrzymania długotrwałego efektu.
Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Szeroka gama produktów do wybielania dostosowana jest do każdej kieszeni i ram czasowych tak aby usatysfakcjonować każdego pacjenta.
Rozwiązań aby wybielić zęby jest kilka. Gabinet DentaLine oferuje trzy metody wybielania zębów:
- Wybielanie nakładkowe (nazywane również domowym)
- Wybielanie lampą Beyond Pollus w gabinecie
- Wybielanie martwych zębów.
Wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Każdy pacjent, który zdecyduje się na zabieg wybielania zębów zobaczy od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga konserwacji lub "odświeżenia" dla utrzymania długotrwałego efektu.
Wybielanie nakładkowe
Wybielanie nakładkowe polega na przygotowaniu specjalnej nakładki (dopasowanej do uzębienia pacjenta), która wypełniana jest żelem wybielającym. Pacjent zakłada ją na ok. 2 godziny dziennie, przez okres dwóch tygodni. Przez cały ten czas Pacjent pozostaje pod opieką lekarza. Metoda ta polecana jest dla osób mających przebarwienia powierzchniowe.
Profesjonalny zestaw do wybielania składa się z:
- nakładek (szyn) wybielających dopasowanych do zębów pacjenta, które zapewniają, że preparat pozostaje w kontakcie z zębami. Ponadto, nakładki pomagają zapobiegać wpływaniu śliny która może wypłukiwać preparat i osłabiać jego działanie poprzez rozcieńczanie. Jednocześnie, dopasowane nakładki wybielające pomagają zminimalizować ilość wybielacza który może wypływać na dziąsła i je podrażniać
- Preparaty wybielające o wyższym stężeniu nadtlenku wodoru lub karbamidu mogą być wydane tylko przez stomatologa. Są one produkowane w strzykawkach i nakłada się bardzo niewielką ilość do szyn tuż przed użyciem.
Wybielania zębów w domu ma wiele zalet. Ogromną zaletą jest to, że nakładki (szyny) wybielające są wykonywane jednorazowo, zatem gdy zajdzie potrzeba, przeprowadzenia zabiegu ponownie wystarczy dokupić preparat wybielający. W związku z tym, z punktu widzenia finansowego system nakładkowy jest tańszym rozwiązaniem porównując do wybielania zębów w gabinecie, zajmuje jednak zdecydowanie więcej czasu i wymaga zaangażowania pacjenta. Zestawy wybielające zęby w domu pozwalają pacjentom utrwalić swój biały uśmiech w dowolnym czasie i miejscu. Przy wybielaniu nakładkowym istnieje możliwość stosowania wielu preparatów wybielających o różnych stężeniach. Nakładki wykonane w gabinecie mogą służyć przez wiele lat, a pacjent może zmieniać tylko rodzaj preparatu wybielającego. Zęby można wybielać w domu o każdej porze dnia lub nocy w krótszym lub dłuższym okresie czasu.
Należy także pamiętać:
- Wyższe stężenie preparatu wybielającego szybciej przynosi efekty ale jednocześnie wzrasta ryzyko nadwrażliwości. Preparaty o niższym stężeniu nadtlenku dłużej mogą pozostać na zębach bezpiecznie
- Wybielanie nakładkowe w domu najlepiej rozpocząć po profesjonalnym czyszczeniu zębów w gabinecie. Profilaktyczne czyszczenie usuwa płytkę nazębną, kamień i osad, które są zgromadzone na powierzchni i pomiędzy zębami
- Przed każdą sesją wybielania zębów w domu zaleca się odpowiednie szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną
- Przed rozpoczęciem wybielania konieczny jest przegląd zębów, aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania do zabiegu wybielania, takie jak próchnica zębów, pęknięcia oraz choroby dziąseł. Jeżeli podczas badania zostanie wykazana obecność wyżej wwymienionych czynników wówczas zabieg wybielania jest odroczony do momentu wyleczenia zębów
- Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nie powinno się spożywać barwiących napojów, żywności oraz palić papierosów w trakcie wybielania i przez minimum trzy dni po jego zakończeniu.
Wybielanie lampą Beyond Pollus
Wybielanie lampą Beyond Pollus jest polecane osobom o głębszych przebarwieniach.
Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą pozwala na uzyskanie znaczącej zmiany koloru w krótkim okresie czasu, co jest główną zaletą profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie. Ten rodzaj zabiegu jest zawsze przeprowadzany przez stomatologa.
Procedura profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym zaczyna się od dokładnego ustalenia koloru zębów. Lekarz przeprowadza dokładne badanie stanu zębów oraz ocenia istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Przed przystąpieniem do wybielania zęby powinny być dokładnie oczyszczone. Następnie zabezpieczane są dziąsła aby zapobiec ich podrażnieniu. Na tak przygotowane zęby lekarz nakłada specjalny żel o dużym stężeniu substancji aktywnej, który później naświetla przez 20 minut niebieskim światłem, wydobywającym naturalną biel zębów. Cały zabieg trwa ok. 1-1,5 godziny. Naświetlanie jest całkowicie bezpieczne, a jego rezultaty są widoczne od razu po zabiegu.
U osób u których występują szczególnie trudne przebarwienia może zaistnieć konieczność, aby powtórzyć jedną lub więcej sesji wybielania. Może być również konieczne kontynuowanie wybielania w domu używając nakładek wybielających. Największą zaletą wybielania zębów w gabinecie jest to, że żaden inny zabieg nie przynosi szybszych rezultatów, a nadwrażliwość zębów i dziąseł jest zredukowana do minimum. Natomiast wadą może być to, że jest bardziej kosztowne niż wybielanie nakładkowe w domu.
Zabiegu wybielania zębów w gabinecie nie powinno się wykonywać u osób z:
- Nadwrażliwością zębów i dziąseł. W celu uniknięcia reakcji nadwrażliwości, nasi stomatolodzy mogą zalecić wybielanie nakładkowe w domu z niskim stężeniem nadtlenku karbamidu, który nie jest tak silny jak nadtlenek wodoru. W takich przypadkach zaleca się również odpowiednie preparaty skutecznie znoszące nadwrażliwość
- Dużymi niewyleczonymi ubytkami, które mogą spowodować nadmierną nadwrażliwość po zabiegu.
Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Wybielanie tą metodą jest całkowicie bezpieczne co potwierdzają liczne badania naukowe wykonane na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Efekt po profesjonalnym wybielaniu zębów lampą średnio utrzymuje się przez 2 lata. W celu utrzymania efektu wybielonych zębów jak najdłużej konieczne jest postrzeganie białej diety przez minimum 48 godzin po zabiegu.
Jednocześnie zalecamy wykonanie szyn wybielających z możliwością utrwalenia a często polepszenia efektu wybielenia.
Efekty wybielania uzyskane przy zastosowaniu nakładek są porównywalne do profesjonalnego wybielania zębów lampą w gabinecie. Badania kliniczne donoszą, że długotrwałe wybielanie nakładkowe może być nawet bardziej skuteczne niż jednorazowe wybielanie zębów lampą w gabinecie, jeżeli pacjent stosuje produkt zgodnie zaleceniami stomatologa.
Wybielanie martwych zębów
Wybielanie martwych zębów polega na wprowadzeniu preparatu wybielającego do środka martwego zęba. Preparat jest wymieniany co kilka dni, w zależności od stopnia wybielenia zęba. Cały zabieg w zależności od oczekiwanego stopnia wybielenia trwa ok. 2-3 tygodni. Dla bezpieczeństwa Pacjenta ząb przeznaczony do wybielania jest kontrolowany zdjęciem RVG, które ma potwierdzić brak stanu zapalnego oraz prawidłowe i szczelne wypełnienie kanałów.
Przebarwienia zębów martwych powstają w ich wnętrzu na skutek krwawienia miazgi po jej urazie. Leki i preparaty do leczenie kanałowego zawierające bar, jod lub srebro również mogą powodować powstawanie przebarwień. Przebarwienia pochodzące z miazgi mogą mieć żółty, żółtobrązowy, szary lub czarny kolor. Przebarwienia wywołane lekami endodontycznymi i materiałami wypełniającymi mogą mieć kolor od pomarańczowo-czerwonego do ciemnoczerwonego lub od szarego do czarnego. Oczywiście przebarwienia ograniczają się do chorego zęba lub zębów.