Zadzwoń do nas: +48 22 713 83 66 lub +48 785 11 22 33

Protetyka jest dziedziną stomatologii zajmującą się uzupełnianiem ubytków w naturalnym uzębieniu człowieka.

Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych konsekwencji – zaburzeń układu żucia, przesuwania się i pochylania pozostałych zębów oraz zaniku kości. Odpowiednio dobrana metoda leczenia protetycznego pozwala im zapobiec. W klinice Denta-Line oferujemy kompleksowe usługi protetyczne, dobierane indywidualnie dla każdego Pacjenta.

W celu odtworzenia pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych stałych zaliczamy m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne). 

Protetyka jest dziedziną stomatologii zajmującą się uzupełnianiem ubytków w naturalnym uzębieniu człowieka.

Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych konsekwencji – zaburzeń układu żucia, przesuwania się i pochylania pozostałych zębów oraz zaniku kości. Odpowiednio dobrana metoda leczenia protetycznego pozwala im zapobiec. W klinice Denta-Line oferujemy kompleksowe usługi protetyczne, dobierane indywidualnie dla każdego Pacjenta.

W celu odtworzenia pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych stałych zaliczamy m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne). 

Korony i mosty

Korony porcelanowe to trwałe uzupełnienie protetyczne osadzone na odpowiednio oszlifowanych zębach zarówno żywych jak i martwych. Najczęściej stosujemy je, gdy ząb jest mocno zniszczony, a odbudowa ich materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna i możliwa. Korony wzmacniają zęby leczone endodontycznie (kanałowo), poprawiają ich estetykę, umożliwiają przebudowę warunków zgryzowych. Wykonywane są także przy odbudowie zębów na implantach. Czas wykonania korony i założenia Pacjentowi to okres około 7 dni. Podczas oczekiwania Pacjenta na koronę jest możliwe wykonanie korony tymczasowej w trakcie tej samej wizyty.

Mosty protetyczne stosowane są do uzupełniania utraconych zębów. Na zębach Pacjenta przylegających do miejsca ubytku osadza się korony, które, połączone ze sobą tworzą most, wypełniający na stałe przestrzeń po utraconym zębie. Wykonane są z różnych materiałów (porcelany lub kompozytu z metalowym szkieletem). Nie we wszystkich przypadkach można wykonać mosty protetyczne – ocena należy do lekarza. Alternatywnym rozwiązaniem są implanty, które dodatkowo nie wymagają oszlifowania własnych zębów pacjenta.

Korony i mosty są zbudowane z dwóch warstw: zewnętrznej – estetycznej (wykonanej z porcelany) oraz wewnętrznej – konstrukcyjnej, którą stanowi jeden z poniżej wymienionych materiałów. Właściwości materiału konstrukcyjnego wpływają na ostateczny efekt estetyczny oraz trwałość całej pracy. Materiały konstrukcyjne, które tworzą podbudowę pracy protetycznej to metal, złoto bądź cyrkon.

Metal jest najtańszym, podstawowym materiałem. Jego użycie wymaga wywiadu zdrowotnego, ponieważ pacjent może być uczulony na niektóre składniki stopów metalu. Ma szary kolor, co może negatywnie wpływać na estetykę korony wokół dziąsła, może pojawić się ciemna obwódka na styku z dziąsłem.

Złoto jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Jest bakteriostatyczne, co sprawia, że jest nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Złoto jest materiałem, który pozwala uzyskać większą dokładność wykonania, a tym samym szczelność przylegania do zęba. Wymienione zalety złota mają znaczący wpływ na dłuższą trwałość pracy i zdrowie przyzębia-dziąsła wokół zęba.

Cyrkon jest najnowocześniejszym materiałem wytwarzanym w oparciu o technologię komputerową. Zapewnia ona uzyskanie największej możliwej dokładności i szczelności. Jest materiałem w pełni bezpiecznym, biozgodnym, niepowodującym żadnych uczuleń. Jego największą zaletą jest to, że jest jedyną konstrukcją, która jest biała i przepuszcza światło, co sprawia, że nałożona na nią porcelana odbija światło jak w naturalnych zębach. Umożliwia to najwierniejsze odzwierciedlenie naturalności zęba.

Licówki

Innym rozwiązaniem protetycznym mogą być licówki. Licówki są cienkimi kawałkami mocnej, wytrzymałej porcelany, przyklejanym na przednią część zęba. Licówka pozwala na niewielką korektę kształtu zęba, jego "wybielenie" (zakrywa naturalną barwę zęba) oraz na zlikwidowanie przerw między zębami.

1 copy
2 copy
3 copy
4 copy
5 copy
6 copy
7 copy
8 copy
9 copy
10 copy
11 copy
12 copy

Jest niewidoczna i niewyczuwalna, a zabieg jest bezbolesny. Przeciwwskazaniami do założenia licówek są zbyt krótkie zęby (mające zbyt małą powierzchnię do przyklejenia licówki), złe nawyki (takie jak np. obgryzanie paznokci, które może doprowadzić do odklejenia się licówki) oraz niezachowywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

W sytuacjach gdy ząb jest bardzo zniszczony i założenie licówki nie jest możliwe stosuje się korony protetyczne.

W klinice Denta-line możemy zaproponować pacjentom uzupełnienia protetyczne typu inlayonlay są one alternatywą dla wypełnień kompozytowych. Wykonane z materiałów kompozytowych lub porcelany wzmacniają ząb, są trwałe (utrzymują się nawet do 10-15 lat) i odporne na ścieranie. Pozwalają uzupełnić nawet duże ubytki w zębach bocznych i ponownie włączyć je w proces żucia.

Gdy ząb jest bardzo osłabiony (np. po leczeniu kanałowym) i zniszczony stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe, nazywane potocznie sztyftem. Wkład taki zbudowany jest z dwóch części – korzeniowej, która cementowana w kanale zęba staje się fundamentem pod część koronową, czyli koronę. Materiał wkładu dobierany jest przez stomatologa, w zależności od indywidualnych cech uzębienia Pacjenta.

Proteza akrylowa

Proteza akrylowa nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem, gdyż w przeciwieństwie do protezy szkieletowej oddziaływuje na całą śluzówkę, którą pokrywa co powoduje większe (w porównaniu z protezą szkieletową) zaniki wyrostka zębodołowego (kości) i jest znacznie mniej korzystne dla dziąseł i pozostałych zębów.

Proteza częściowa akrylowa jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu. Jest ona alternatywą w przypadku, gdy w jamie ustnej nie ma warunków do wykonania innej protezy np. szkieletowej bądź pacjenta nie stać na wykonanie protezy innego rodzaju.

W przypadku protezy górnej całe podniebienie pokryte jest płytą protezy (inaczej niż w protezie szkieletowej, gdzie tylko niewielka część podniebienia jest zakryta), co powoduje początkowo dyskomfort w noszeniu.

Proteza całkowita akrylowa jest to proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku braku zębów (bezzębia). Jest to proteza w całości wykonana z akrylu, co sprawia, że nie jest ona najbardziej korzystna dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego. Siły wywierane przez żucie pokarmów przenoszone są za pomocą płyty protezy na cały wyrostek zębodołowy i błonę śluzową wyrostka, który pokrywają. Proteza całkowita to rodzaj protezy wymagający ze strony Pacjenta dużo pracy oraz zaangażowania, aby ułatwić sobie jej użytkowanie. Do tej protezy Pacjent musi się przyzwyczaić i przede wszystkim nauczyć się ją prawidłowo użytkować.

Dla Pacjentów u których występuje uczulenie na akryl stosujemy materiał antyalergiczny. Czas oczekiwania na wykonanie protezy to okres od 7-14 dni. Natomiast protezy natychmiastowe (tymczasowe) to czas około 12 godzin – najczęściej stosowane po dużej ekstrakcji zębów u Pacjenta.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe – to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania. Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, tzn. przez zęby a nie ugniatając błonę śluzową i doprowadzając do osiadania protezy – niekorzystne zjawisko.

Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są one sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia. Są one mało kosmetyczne ale obecnie można je zastąpić precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy. Wymagane jest wtedy okoronowanie własnych zębów pacjenta co daje bardzo dobry efekt kosmetyczny, większy komfort użytkowania ale zwiększa koszty wykonania pracy protetycznej.

W przypadku pacjentów z paradontozą wykonuje się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe jednocześnie stabilizujące rozchwiane zęby. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które trzymają zęby i nie pozwalają na nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne. Powodują one spowolnienie a czasem zatrzymanie procesu utraty zębów zaatakowanych przez paradontozę. Te dodatkowe elementy trzymające są metalowe ale umieszczone od strony wewnętrznej jamy ustnej przez co są niewidoczne przy normalnym użytkowaniu protez.

W przypadku utraty zęba własnego możliwe jest dostawienie brakującego zęba do protezy co umożliwia dalsze jej użytkowanie. Do stosowania protez szkieletowych nie ma przeciwwskazań. Jest to najlepsze uzupełnienie protetyczne wśród protez ruchomych. Protezy szkieletowe są trwałe, nie łamią się i nie pękają, metal zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.

Protezy nylonowe

Protezy nylonowe to najnowsze rozwiązanie protetyki stomatologicznej. Protezy te są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych całkowitych i częściowych protez akrylowych. Wykonane są ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie odporność na złamanie i znacznie podnosi komfort użytkowania. W porównaniu do tradycyjnych protez wykonanych z akrylu mają wiele zalet:

  • Są cieńsze od protez standardowych
  • Mają lepsze utrzymanie – nie spadają
  • Nie wywołują reakcji alergicznych
  • Nie mają metalowych klamer – estetyczne klamry w kolorze dziąseł
  • Są lekkie i elastyczne- nie łamią się i nie pękają
  • Maja mniejszy zasięg – zajmują mniej miejsca w jamie ustnej
  • Nylon jest bardzo transparentny, przez co doskonale komponuje się z naturalną śluzówką pacjenta.

Back to top

Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux