Implanty w Denta-line
W naszej klinice oferujemy trzy systemy implantologiczne: Ankylos, Osstem oraz MIS. Są to całkowicie bezpieczne rozwiązania, udokumentowane wieloletnimi badaniami naukowymi w Europie i USA. Implanty są produkowane, przechowywane i transportowane w najwyższych standardach higienicznych, takich jak np. dla zastawek serca. W Denta-line wybraliśmy dla naszych pacjentów implanty gwarantujące pełne bezpieczeństwo oraz najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne. Nasz zespół składa się z doświadczonych lekarzy, który mają za sobą tysiące zabiegów wszczepiania implantów i zacementowanych koron w ustach szczęśliwych pacjentów.
Dlaczego warto zdecydować się na implanty?
- Uzupełniają braki zębowe z efektem naturalnych zębów
- Nie ma potrzeby szlifowania zębów sąsiednich
- Dają stabilność dla koron i mostów
- Implanty dają możliwość uwolnienia się od ruchomych uzupełnień protetycznych
- Przeciwdziałają zanikom kostnym
- Jest to zabieg stosowany od ponad 50 lat
- Przez użycie specjalistycznych elementów można polepszyć utrzymanie protezy i zredukować jej zasięg
- Jest to rozwiązanie długoczasowe – na wiele lat.
Co to jest Implant
Implant jest to tytanowy wszczep, który umieszcza się na stałe w kości żuchwy lub szczęki. Tytan należy do materiałów całkowicie przyswajalnych przez organizm człowieka, dzięki temu jest możliwość szybkiego zintegrowania się wszczepu z kością. Implant zrasta się z kością na stałe, po kilku miesiącach gojenia, dlatego można go wykorzystać jako naturalny, trwały fundament dla przyszłej odbudowy protetycznej. Aktualnie wszczepianie implantu jest postępowaniem standardowym w przypadku utraty zęba.
Kolejność działań
Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta ma na celu określenie warunków do zabiegu. Na miejscu wykonywany jest pantomogram lub tomografia stożkowa (badanie trójwymiarowe kości szczęki lub żuchwy), który ułatwia zaplanowanie zabiegu. Następnie ustalany jest zasięg zabiegu, rodzaj i ilość implantów oraz typ odbudowy protetycznej, często tymczasowej i ostatecznej. Efektem takiego spotkania jest plan leczenia, zawierający listę planowanych procedur, horyzont czasowy terapii oraz jej koszty.
Druga wizyta – wykonanie zabiegu
Implantacja polega na umieszczeniu tytanowego wszczepu w kości i założeniu szwów w obrębie dziąsła. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny (jak przy leczeniu zębów). Dla 1 zęba implantacja trwa około 1 godziny. Po zabiegu pacjent może samodzielnie opuścić klinikę, a nawet prowadzić samochód. Po około 7 dniach należy zdjąć szwy.
Kolejne wizyty
Wszczepione implanty pozostają w kości przez okres około 3 miesięcy. Jest to czas osteointegracji, czyli procesu w którym wszczep zrasta się z kością. Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej, która wstępnie kształtuje dziąsło wokół implantu. Dzięki niej dziąsło nabiera odpowiedniego kształtu pod przyszłą koronę protetyczną. Po około 2 tygodniach można przystąpić do odbudowy protetycznej. Wtedy zostają pobrane wyciski oraz ustalany jest kształt, zasięg, kolor i rodzaj przyszłej korony.
Następnie, w laboratorium protetycznym, projektowany jest łącznik (element pośredni pomiędzy implantem a koroną-zębem) oraz wykonywana ostateczna odbudowa protetyczna, wyglądająca jak naturalny ząb.
Na ostatniej wizycie lekarz osadza pracę protetyczną w jamie ustnej pacjenta. Polega to na przykręceniu łącznika do implantu i zacementowaniu korony, chyba że został wybrany inny typ rozwiązania protetycznego (mosty, protezy lub prace przykręcane).
Higiena po zabiegu
Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Okolica po implantacji jest wrażliwa i delikatna, dlatego wymaga szczególnej dbałości. W okresie gojenia należy unikać odgryzania twardych kęsów pokarmowych. Ważne by nie manipulować przy implantach, nie sprawdzać palcami trwałości, nie dotykać językiem ani nie ssać błony śluzowej.
Absolutnie odradza się palenie papierosów, gdyż nikotyna zaburza procesy gojenia i sprzyja możliwości odrzucenia implantu.
W pierwszych tygodniach, szczególnie w okolicy implantacji, zaleca się płukanie i ostrożne czyszczenie miękką szczoteczką. W późniejszym czasie, po pełnym wygojeniu się dziąseł, polecane jest używanie irygatora, który podnosi poziom higieny w jamie ustnej.
Regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne są integralną fazą leczenia oraz podtrzymania efektów terapii, dlatego pacjenci implantologiczni zostają pod naszą opieką przez długie lata.